Zajímavosti o Velikonocích: Jak se slaví v různých koutech světa

Velikonoční svátky u nás patří bezesporu mezi velmi oblíbené svátky. Není se čemu divit, vždyť s nimi souvisí hned čtyři volné dny včetně víkendu. K Velikonocím se navíc vztahují i školní prázdniny. Spousta lidí se ale těší také na zvyky, které se těmito svátky nedílně souvisejí. My se na některé podíváme podrobněji. Věnovat se budeme mimo jiné různým zajímavostem a také tomu, jak se tyto svátky slaví po celém světě. Mimo jiné nezapomeneme ani na pár rad, díky kterými je možné ušetřit.

Ve víru skvělých dobrot

Velikonoce mají především mnohé hospodyňky spojené se smažením, pečením a vařením. Základem veškerých pokrmů je většinou hutné pečivo, jehož základem jsou mouka, vejce a máslo. V drtivé většině národních kuchyní se s takovýmito dobrotami stoprocentně setkáme. U nás se hodně preferuje především pečení velikonočního beránka.

Ten je neprosto vynikající. V mnohých domácnostech dokážou připravit vynikající těsto. Ostatně některé přístroje typu hnětačů a kuchyňských robotů dokážou připravit těsto ve skvělé podobě. Koupit takového robota dnes přitom není nijak náročné ani extrémně drahé. Stačí jen využít slevový kupón z https://buykers.cz/slevove-kody/datart. Mimo beránka se peče i chléb, případně čerstvé rohlíky a cukroví. A co takový mazanec. I v Itálii pečou jeho obdobu, která je ze stejného těsta a nazývá se colomba.

A co teprve třeba takové buchtičky hot cross burns, jež se pečou v Anglii a jejichž charakteristickým znakem bývá zdobný křížek z těsta. Velmi podobné zdobení má také koláč z křehkého těsta, který se peče ve Španělsku a nazývá se tarta de Santiago.

Pojďme ale spíše na některé zajímavé zvyky ze zahraničí.

Zvyklosti dalekého severu

Skandinávie je typická spoustou různých zajímavých zvyklostí. Jakých? Začít můžeme třeba Finskem. Tady si děti umažou tvář sazemi a vyrážejí do ulic. Vyzbrojeny jsou kávovými konvicemi, košťaty a větvičkami z břízy. V Norsku jsou úplně jiní. Zvyklosti tradičního charakteru tady k vidění moc nejsou. Lidé si berou knížku a zalezou si domů. Čtou detektivku. Spousta vydavatelství právě touto dobou přichází se speciálními edicemi. Není divu, zákazníky mají.

Ohňostroj v Itálii

Z Itálie máme jednu zajímavost, a to v podobě velkého ohňostroje, který se odpaluje před známou katedrálou ve Florencii. Konkrétně se naplní pyrotechnikou velký vůz a exploze je spouštěna zdejším kardinálem. Takto se ohňostroj odpaloval již v době křižáckých. Lidé tehdy věřili, že tradice přinese prosperitu a dlouhodobý mír.

Španělský tanec smrti

Zcela specifické je slavení těchto svátku ve Španělsku. Tančí se tady tanec smrti. Všichni účastníci se oblékají jako kostlivci. O půlnoci ze čtvrtka na pátek pak začíná průvod městem. Zajímavostí je i fakt, že poslední kostlivec v průvodu má u sebe nádobu naplněnou popelem. Poněkud bizarní zvyk, ale zajímavý určitě je.

Vajíčka v zahradě v USA

Tento americký zvyk je považovaný za jakousi klasiku. Děti hledají vajíčka, která jsou rozeseta po zahradě. Ukrýt je tam měl velikonoční zajíček. Asi nejprestižnější akce tohoto typu se už nějakých 130 let koná v zahradě u Bílého domu. Původci oné tradice byli Němci, kteří do Ameriky emigrovali již v roce 1700. 

Mexická capirodata

Hodně zajímavá je bezesporu tradice v Mexiku. Označuje se jako capirodata. K její přípravě dochází už na Velký pátek. Peče se tradiční pečivo, které má zpodobnit tělo Páně. Následně se poléván sladkým sirupem, symbolikou krve. Na dřevo pak odkazuje skořice a hřebíčky hovoří samy za sebe. Bílý tvaroh je pak symbolikou pro plátno, do něhož byl Kristus zabalen po snětí z Kříže.

Zdroj obrázku:
Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X