Jak se slaví Velikonoce v Rakousku? Jsou plné barvených vajíček, hudby, tradic i dobrého jídla!

Rakousko, jakožto náš jižanský soused, nás s množstvím velikonočních tradic a zvyků hravě strčí do kapsy.

Jen málokdy potkáte město nebo vesnici, která by nebyla oděna do oslav svátků jara. 

Napříč celou zemí se konají jarmarky a kulturní festivaly, zdobí se vajíčka a děti se už těší na svého velikonočního zajíčka.

Pokud vás zajímá gastronomie, tak ta se svou nabídkou blíží té naší.

Chcete se dozvědět vše o rakouských Velikonocích? To jste tady správně!

Kdy se slaví Velikonoce v Rakousku?

Velikonoce v Rakousku patří k nejuznávanějším svátkům, protože většina místních je křesťansky založena. Toto období, které s sebou přináší i jaro, je v Rakousku plné událostí a zajímavých zvyků, lidé se scházejí a města i vesnice ožívají. Koná se také celá řada slavností a jarmarků. 

Pokud jste si vybrali, že strávíte letošní Velikonoce v Rakousku, nemohli jste si zvolit lepší zemi, kde by tyto svátky oslavovali tak pompézně.

Jakožto každé velikonoční období, i v Rakousku vše začíná na květnou neděli, nebo-li Karwoche. V tu se vijí věnce z vrbového proutí, květin a listů, které se nosí do kostela, jako památka příchodu Ježíše do Jeruzaléma. Těmto věncům se říká Palmbuschen a umisťují se před domy nebo na pole, chránit pak mají rodinu i úrodu před nemocí a bouřkami. 

Děti na alpských svazích drží typické palmbuschen.
zdroj: press.austria.info

Máte-li děti, je Rakousko domovem mytologického zajíčka, který schovává vajíčka. Najdete jej zde na každém kroku, stejně, jako množství pochutin a dobrého jídla.

Velikonoční pátek není státním svátkem jako v mnoha jiných zemích světa. Pouze Velikonoční pondělí je náboženským státním svátkem a všechno je proto zavřeno.

Jak je to v Rakousku s velikonočním vajíčkem?

Velkolepé! Zdobená vajíčka se zde těší ohromné tradici. Když se projdete slavnými vídeňskými velikonočními trhy, pokocháte se pohledem na plné koše tohoto velikonočního zázraku. Sami si nebudete moci vybrat, které se vám líbí víc.

Velikonoční kraslice na rakouských jarmarcích.
zdroj: freewalkingtoursalzburg.com

V domácnostech je stále zvykem si barvit vlastní velikonoční vajíčka, i přestože se dají koupit v každém supermarketu.

Osterbaum

Nejen Vánoce jsou výsadou stromu, v Rakousku na Velikonoce jím znovu rozkvétá každá domácnost, prodejna, každý nevyužitý kout. Vyzkoušejte si tuto dekoraci pro letošek také, zklamáni nebudete. Jedná se o proutky, obvykle vrbové, které jsou ve váze, hustě nazdobené velikonočními vajíčky. Radost pohledět!

Rakouský osterbaum, vrbové větve, zdobené kraslicemi.
zdroj: www.rosareisen.at

Eiersuchen a Eierpecken

V prvním případě se jedná o hledání, v druhé o klování. Oba názvy pod sebou ukrývájí typické rakouské velikonoční tradice. 

Eiersuchen je hledání vajíček, která schoval velikonoční zajíček. Oblíbená dětská hra, při které nacházejí nejen nádherně malovaná vajíčka, ale také řadu sladkostí.

Eierpecken je také hra. Dva protivníci uchopí každý jedno vejce a pak se „střetnou vejci“ tak, že o sebe klepnou jejich konci. Smyslem této hry je rozbít soupeřovo vejce, zatímco to vaše musí zůstat zcela nepoškozené. Jedině tak lze uznat vítězství.

Jak slaví Velikonoce v zemi, kde se mísí kultura německá, rakouská, ale i švýcarská? Krásné lichtenštejnské Velikonoce jsou především ve znamení dobrého jídla!

Velikonoční tradice a zvyky v Rakousku

Zřejmě vás nepřekvapí, že země, kde se slaví Velikonoce tak majestátně má řadu tradic a zvyků, které se liší region od region, přesto představují zajímavý zážitek pro pozorovatele i nadšené turisty.

Olivová hora a vzpomínka na umučení Krista

Každoročně se na Zelený čtvrtek a Velký pátek koná v Großarlu chrámová vzpomínka na Olivovou horu a umučení Krista. Jedinečná událost, jejíž kořeny sahají až do středověku. Od čtvrteční osmé hodiny večerní do páteční čtvrté hodiny ranní zpívají zdejší zemědělci každou hodinu staré pašijové melodie. Následující den přichází na řadu pěvecké vystoupení měšťanů. Písně vyprávějí o událostech Ježíšova ukřižování a radují se ze zmrtvýchvstání.

Tradiční velikonoční betlém v Salzburgu

Vánoční betlémy jsou v celém Rakousku běžné, ale Salcbursko má také svůj velikonoční betlém. Místo narození Ježíše Krista ukazuje jeho křížovou cestu. 

Kreuz hoaz’n neboli zapalování kříže

Zatímco v mnoha rakouských spolkových zemích jsou velikonoční ohně běžné, v Eibiswaldu se zapalují obrovské kříže vysoké až 20 metrů. Dnes už je mnohdy nahrazují kříže železné, zdobené nespočtem světýlek.

Liebstattsonntag

Na čtvrtou postní neděli dávají obyvatele Gmundenu svým lepším polovičkám a blízkým perníková srdce, z nichž každé je ozdobeno citátem. Tato tradice pochází od bratrstva božího těla, které poprvé rozdávalo srdce chudým. 

Děti si dávají pusu a drží veliké perníkové srdce.
zdroj: www.khs.info

Beraní průvod ve Virgen

První sobotu po Velikonocích se z Virgenu do Obermauernu ve Východním Tyrolsku vydává průvod beranů ozdobený květinami a barevnými stuhami, za kterým se táhne velký dav lidí. Průvod vede do poutního kostela Maria Schnee, kde zvířata třikrát obchází kolem oltáře a po bohoslužbě se o ně koná aukce, přičemž výtěžek je určen pro kostel. 

Velikonoční zpívání

Městečko Marz je proslulé svými nočními velikonočními zpěvy. Po mši o zmrtvýchvstání Páně na sváteční sobotu navštěvuje sbor místní obyvatele a zpívá u nich doma. Na oplátku dostávají jako poděkování klobásy a pivo. Nezřídka chodí celou noc od domu k domu. 

Godnküpfi – den kmotrů

Kolem Velikonoc slaví v regionu Mostviertel den kmotrů. V tento den navštěvují kmotři (v místním žargonu nazývaní „Godn“) své kmotřence a přinášejí jim „Godnküpfi“, sladkou pochoutku z jemného kynutého těsta ve tvaru rohlíku. Godnküpfi následně patří k chodům o velikonoční neděli.

Klasický dezert godnküpfi.
zdroj: sugarandrose.com

Na procházku do zeleně

Na základě biblické cesty Ježíšových učedníků do Emauz se místní obyvatelé v regionu Weinviertel vydávají o Velikonoční neděli na jarní procházku. Oblíbeným zvykem je zastavit se v jedné z mnoha vináren na vydatné občerstvení a uvítání nové roční doby.

Jaká je tradiční rakouská velikonoční kuchyně?

Copak dobrého se nachází na sváteční rakouské tabuli? Myslíte, že se jejich menu podobá tomu našemu? Ano, je to tak. Rakouské Velikonoce jsou ve znamení jarní polévky, uzeného se zelím i pečeného beránka. 

Polévka z medvědího česneku je typický předkrm, který rozzáří velikonoční stůl svou jasně zelenou barvou. Všem sběratelům této lahůdky je jasná typická záměna s prudce jedovatou konvalinkou, proto pokud i vy budete chtít tuto polévku připravit, vezměte s sebou na sběr fundovaného průvodce. Pro všechny, kteří nemají česnek pro jeho chuť a vůni rádi se připravuje alternativa – špenátová polévka. 

Rakouské uzené na Velikonoce.
zdroj: treehouse.co

Hlavní chod sestává z velikonoční šunky nebo uzeného, v Rakousku se často podává s kysaným zelím, které se zde těší oblibě. Uzené či šunka se zde raritně vaří ve stejném hrnci, jako zelí, aby po něm dostali chuť. Jako příloha se volí brambory.

Dezert věrně poznáte, protože pokud se v Rakousku řekne pečené jehněčí, lze to pochopit také jako klasický dezert, tedy koláč připravovaný i v našich končinách. 

Velikonoční beránek s bílou polevou.
zdroj: www.thekitchn.com

Pokud už jste v Rakousku, odskočte si také k jejich sousedům a podívejte se, co provází německé Velikonoce.

Kam se v Rakousku na Velikonoce podívat?

Není lepší destinace, kde strávit Velikonoce. Pokud totiž svátky připadají na březen, je to úžasná příležitost dopřát si na alpských svazích i jarní lyžování, naopak Velikonoce v dubnu jsou ideální pro procházky městem, návštěvu trhů a poznávání zdejší kultury. 

Velikonoce v Tyrolsku – Innsbruck

Místo, kde se koná Tyrolský velikonoční festival nesmíte v žádném případě minout. Čekají vás nádherné trhy s dosud nepoznaným sortimentem, řemeslná výroba i nádherná atmosféra. Festival s sebou přináší velké množství uměleckého vyžití, které se nese v duchu staré doby, až po moderní. 

Rodina nakupuje na velikonočním jarmarku v Innsbrucku.
zdroj: www.innsbruck.info

V okruhu Innsbrucku se nachází 9 lyžařských středisek, která vás zvou na svou návštěvu. 300 kilometrů sjezdovek vás uchvátí svou atmosférou, takže pokud už se po trzích budete potřebovat rozhýbat, stačí jen vyrazit do okolí. 

Velikonoční hudba ve Vídni

Potrpíte-li si na pořádnou dávku umění, směle se vypravte do velice snadno dostupné Vídně. Kromě nádherného historického města vás čeká velký výběr koncertů klasické hudby. A Vídeň, jako centrála tohoto umění, nabídne to nejlepší, co můžete v srdci Evropy slyšet. 

Velikonoční trhy v Salzburgu

Pokud už jste se rozhodli pro cestování po Rakousku, rozhodně nesmíte minout ani Salzburg. Největší velikonoční trh se zde koná ve skanzenu za městem Grossgmain. Můžete si zde vyzkoušet zdobení vajíček, vázání kytic z vrbového proutí a naplnit svůj velikonoční košík čerstvými produkty a domácími pochoutkami z místních farem.

Skanzen za Salzburgem a velikonoční atmosféra.
zdroj: www.ebners-waldhof.at

Salcburské velikonoční slavnosti, které svou popularitou dosahují trhů, trvají 10 dní od soboty přes Květnou nedělí do Velikonočního pondělí. Během této doby se milovníci hudby mohou těšit na kvalitní operu, orchestrální a sborové koncerty a komorní hudbu.

Rakouské Velikonoce jsou viditelnou a dechberoucí poctou tomuto svátku. Oslavy jsou mohutné a všudypřítomné, města vyzdobena a v lidech proudí s jarem dobrá nálada. Rakousko je centrem dobrého jídla, kultury a na své si zde přijdou milovníci sportu i kultury. Chcete-li letos navštívit zajímavou zemi, nyní již víte, jak Velikonoce v Rakousku oslavují, proto se sem můžete směle vydat a popřát místním: Frohe Ostern! 

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X