Maltské Velikonoce mají dodnes především náboženský charakter. Znamená to, že děti nic nedostávají?

Velikonoční svátky jedním z nejlepších období pro návštěvu Malty.

Nejen díky velmi příjemnému podnebí, ale také mnoha zajímavým tradicím.

Je to zejména čas velkolepých náboženských procesí.

Dostávají maltské děti velikonoční vajíčka?

Kolik kostelů musíte na Zelený čtvrtek správně navštívit?

To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Velikonoce na Maltě, se dozvíte na následujících řádcích.

Jak je to na Maltě s velikonočními vajíčky?

Vzhledem k tomu, že Malta byla až do roku 1964 pod britskou nadvládou, není divu, že místní obyvatelé přejali některé britské velikonoční tradice, například tradiční Easter Egg Hunt neboli hon na velikonoční vajíčka. Maltské děti tak o velikonoční neděli hledají čokoládová velikonoční vajíčka, která jim na zahradě a po domě poschovávali jejich rodiče. Velikonoce na Maltě tak částečně připomínají Velikonoce v Anglii a dalších zemí.

Znáte maltské velikonoční tradice a symboly?

Většina obyvatel Malty jsou věřící katolíci a oslavy Svatého týdne a Velikonoc mají především náboženský charakter. Přípravy začínají tradičně čtyřicet dní před Velikonocemi postní dobou. Po večerní mši na Popeleční středu se v mnoha lokalitách koná procesí se sochou Krista Vykupitele. Největší pouť se koná v Senglea.

Dalším významným dnem je svátek Panny Marie Bolestné, který Malťané nazývají Id-Duluri. Věřící chodí, zpívají písně a modlí se v náboženských procesích za sochou Panny Marie Bolestné. Někteří z věřících tradičně chodí bosí nebo táhnou těžké řetězy přivázané k nohám, aby vyjádřili vděčnost za obdržení zvláštní milosti. Nejoblíbenější je procesí, které se koná v kostele Panny Marie Ježíšovy ve Vallettě.

Jaké náboženské tradice se dodržují ve Španělsku? Vše vám prozradíme v článku o španělských Velikonocích.

Výstavy Poslední večeře

Svatý týden na Maltě se slaví mnoha náboženskými akcemi. O Květnou neděli se v maltských kostelech svěcenou vodou žehnají palmové listy a olivové ratolesti. Věřící jdou v průvodu a mávají těmito požehnanými ratolestmi.

Na Zelený čtvrtek se maltské rodiny scházejí a navštěvují četné výstavy Poslední večeře, které se konají v mnoha lokalitách. Rozsah výstav je velmi široký, od modelových vyobrazení svaté večeře až po složitější „obrazy“ z rýže a těstovin. Potraviny použité na těchto výstavách se tradičně rozdělují mezi potřebné ve farnosti.

Při mši svaté na Zelený čtvrtek kněz, který představuje Ježíše Krista, symbolicky umyje nohy dvanácti lidem, kteří představují dvanáct apoštolů.

Výslava Poslední večeře na Maltě.
zdroj: mayjocarhire.com

Seba Visti

Po této mši se většina maltských rodin schází, aby společně vykonaly Seba Visti neboli sedm návštěv. Navštěvuje se sedm různých kostelů a v každém z nich se pronášejí zvláštní modlitby. Tato starobylá tradice je nesmírně oblíbená a říká se, že pochází již od dob Římanů.

Ačkoli se tyto modlitby mohou odříkávat až do poledne na Velký pátek, většina místních obyvatel tento rituál provádí na Zelený čtvrtek večer, přičemž obvykle spojí Sedm návštěv s jednou nebo dvěma výstavami. Jaké kostely můžete o Seba visti navštívit?

Náboženská procesí a přehlídky

Na Velký pátek se v mnoha vesnicích a městech konají velkolepá slavnostní náboženská procesí a přehlídky, které jsou kombinací soch a místních herců. Každá z těchto soch představuje určitou epizodu Kristova utrpení a nese ji přibližně šest až osm nosičů.

Mezi sochami se průvodu důstojně účastní místní obyvatelé převlečení za biblické postavy. V některých částech Malty se těchto procesí účastní řada kajícníků oblečených v bílých hábitech a kápích. Někteří nesou kříže, jiní jdou bosí, někteří mají ke kotníkům přivázané řetězy. To vše jsou úkony pokání nebo naplnění slibu. K nejpozoruhodnějším patří procesí Zebbugu, které je proslulé svou extravagancí a využívá také koně.

Maltské velikonoční procesí.
zdroj: airmalta.com

Co se jí na Maltě o Velikonocích?

Stejně jako Vánoce, jsou i Velikonoce na Maltě spojeny s tradičním jídlem, které rodina konzumuje během velikonočního oběda na velikonoční neděli. Existuje mnoho pokrmů, tradičně fazolová polévka, jehněčí maso, brambory a zelenina. Nejoblíbenějším tradičním velikonočním jídlem jsou figolli, které se rozdávají přátelům a rodině, zejména dětem.

Figolli jsou sladké mandlové velikonoční koláče potřené polevou nebo čokoládou a nahoře ozdobené polovinou čokoládového velikonočního vajíčka v barevné fólii. Obvykle mají tradiční křesťanské tvary, jako jsou ryby či srdce, ale v poslední době se k tradičním tvarům přidávají nové, například zajíčci, beránci a motýli.

Malťané se většinou po dobu půstu zříkají sladkostí a zákusků. Kwarezimal, postní sušenky, jsou však povoleny. Jedná se o lahodné sušenky s oříškovou příchutí a s příchutí pomerančových květů, které se polévají medem a posypou sekanými mandlemi nebo pistáciemi. Po upečení mají obvykle obdélníkový tvar a při podávání se šikmo rozříznou.

Další tradiční maltskou velikonoční pochoutkou je Qaghaq tal-Appostoli. Jedná se o tradiční nekvašený chléb, který se jí po sedmi návštěvách na Zelený čtvrtek. Bochník má tvar prstenu, připravuje se s medem a zdobí se mandlemi a sezamovými semínky.

Tradiční maltské velikonoční sladkosti.
zdroj: marthesefood.blogspot.com

Jaká místa na Maltě o Velikonocích navštívit?

Velikonoce na Maltě jsou velmi tradiční a slavnostní, kromě všech ostatních památek nezapomenutelnou podívanou fantastické velikonoční průvody, které se konají po celé zemi. Známá jsou zejména procesí na Zelený čtvrtek, Velký pátek nebo velikonoční neděli ve Victorii na ostrově Gozo, v Qormi, Mostě, Vallettě, Zebbugu a Birgu Vittoriosa.

  • Gozo  – na ostrově Gozo se každý rok koná živá rekonstrukce Poslední večeře, při níž herci ztvární Ježíše sdílejícího poslední jídlo s apoštoly před svým ukřižováním. Rekonstrukce se koná na polích Ta‘ Passi, kde atmosféra a přírodní prostředí včetně zvířat přenesou návštěvníky do dávných dob.

  • Siġġiewi  – na Zelený čtvrtek se v jihozápadní obci Siġġiewi koná slavnostní mše. Tisíce poutníků se společně modlí a zpívají písně v průvodu s pochodněmi ke kříži Laferla. Místní obyvatelé tento kříž nazývají „Is-Salib tal-Għolja“, což znamená kříž na kopci, protože se nachází na 219 metrů vysokém kopci. Po cestě se nacházejí různé krásně vyzdobené kapličky, procesí pokračuje celou noc. Před začátkem procesí se navíc rozsvítí siġievský farní kostel svatého Nikoly tisíci svíčkami.

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X