Fasching v Rakousku vás vezme mezi nádherné průvody a nabídne vám zlaté koblížky. Vše o tom, jak se slaví masopust v Rakousku najdete zde!

Tiché ulice rakouských měst a vesnic se náhlé zaplaví zvuky veselé hudby, jásotu, zaplní se lidmi a za zvuku tradičních nástrojů, zvonců i zvolávání začíná oslava rakouského fašanku.

Zajímá vás, jak se v Rakousku Fasching slaví, co k němu neodmyslitelně patří, jaké jsou zdejší průvody, masky, tradice, zvyky i pochoutky, které si před postním obdobím místní dopřávají?

Pojďte se s námi podívat, jak se slaví masopust v Rakousku!

Co je to rakouský Fasching?

Slovíčko, které definuje masopust v Rakousku je Fasching. Koná se před velikonočním půstem, ale může se to podle regionů i lišit. Obvykle se přípravy na rakouský Fasching spouští 6. ledna na Tři krále, jak je běžné i u nás, vrcholí pak těsně před Popeleční středou. Stejně, jako v Německu, i zde se jedná o veliké oslavy plné tradičních akcí a zvyků, mezi které patří zejména průvody, procesí a maškarní zábavy.

Dvě osoby v barevných šatech a typických dřevěných maskách se usmívají přímo do kamery.
zdroj: pixabay.com

K nejlepším místům, kde můžete zažít rakouskou masopustní sezónu, patří Salcbursko, Vorarlbersko, Horní Rakousy (Ebensee, Mattighofen), Tyrolsko (Axamer, Thaur), Štýrsko (Štýrský Hradec), Korutany (Villach) a Burgenland. 

Víte, jak se slaví rakouské Velikonoce? Vše o tradicích, zvycích i to, co si zde dopřejete dobrého jsme pro vás připravili v podrobném průvodci.

Kdy se slaví rakouský masopust?

Na oslavu Faschingu pořádají města průvody, bujaré taneční zábavy a „bláznivé“ akce, mezi které patří i komediální show. Fasching pochází ze slova „půst“, které označuje týden předcházející 40-dennímu postním obdobím před Velikonocemi. 

Ve středověku byl Fasching časem, kdy se prostý lid mohl vyjádřit a dokonce „odmlouvat“ svým vládcům. Pro znázornění této skutečnosti vytvářeli prostí lidé posměšnou vládu o 11 lidech. Věřilo se, že číslo 11 je „Narrenzahl“ neboli číslo bláznů.

Během Faschingu vytvářely tyto posměšné vlády satirická představení a vyjadřovaly tak své postavení ke svým vládcům. Aby se ujistili, že nebudou potrestáni, oblékali se lidé do kostýmů, aby skryli svou totožnost. Tyto tradice přetrvávají dodnes a kostýmy jsou stále klíčovou součástí Faschingu.

Pokračuje také zesměšňování vlády v podobě Faschingsgilde, která organizuje akce Faschingu s vlastním faschingským princem a princeznou. 

Masopustní zvyky v Rakousku

Na Fasching se převracelo všechno naruby, především společenské role a lidé se pro tuto událost skryly do nepropustných masek, aby nemohli být za své činění potrestáni.

Pokud si představujete rakouský masopust, bývá zvykem, že naopak od Německa, je méně okázalý a stále zachovává staré tradice a zvyky, pozorovat to můžete i na ručně zpracovaných a dřevěných maskách.

Krapfen

Tradiční masopustní kulaté koblihy jsou plněné meruňkovou marmeládou a jejich tradice se prolíná celým Rakouskem. Koblihy se smažily z toho důvodu, aby se před postním obdobím spotřebovaly zásoby vajíček a také tuku.

Legenda praví, že masopustní kobliha vznikla během manželské hádky mezi starou vídeňskou dvorní radovou kuchařkou Cäcilie Krapf a jejím manželem. Rozzuřená hospodyně hodila po svém manželovi kus kynutého těsta, který omylem přistál ve vařícím tuku. Tak se zrodil Krapfen a vyvinul se v dnešní, mnohotvaré a chutné podoby.

Trommelweibern

Další rakouský zvyk, znám především v oblasti Bad Aussee se týká mužů, kteří oděni pouze v nočních košilích prochází na masopustní pondělí a úterý městem a trubkami zahánějí zimní démony. S tímto zvykem je v této oblasti spojena i Flinserlumzug, kdy ženy v lněných šatech rozdávají dětem sladkosti.

Průvod mužů oděných do nočních košilí - ženských šatů, mají dřevěné masky, je jich plné náměstí a hrají na bicí nástroje.
zdroj: austria-forum.org

Karneval ve Vorarlbersku a pálení jisker

Ve Vorarlbersku jsou masopustní zvyky stále velmi důležité. Například ve Feldkirchenu se koná masopustní průvod, při kterém obvykle až 4000 postav v pestrých kostýmech tančí a zpívá v ulicích na uvítání jara.

Další masopustní tradicí je pálení jisker v neděli po Popeleční středě. Na různých místech Vorarlberska se zapalují pochodně, které vytvářejí jedinečné moře světel. Podle legendy se tím mají zahnat zimní démoni.

Hadrový karneval v Horním Rakousku

Mezi Gmundenem a Bad Ischlem leží obec Ebensee, která nabízí fantastický výhled na jezero Traunsee. Obec byste však měli navštívit nejen kvůli pohádkovému výhledu, ale také kvůli karnevalu, který se zde slaví obzvlášť hojně.

Jeden masopustní průvod následuje za druhým a mladí i staří se nadšeně zapojují – vrcholem je velký průvod na Růžové pondělí. Lidé se oblékají do hadrů, které se nosí v nemožných kombinacích, proto se tomu říká „hadrový karneval“. 

Nosí také velké dřevěné masky, pod nimi mohou zamaskovat svůj hlas a vyjádřit názory, které by se v běžných situacích neodvážili vyslovit. 

Karnevalové úterý v Ebensee patří dětem. Chodí zde od domu k domu, recitují říkanku o hadrovém pochodu a jsou odměňováni ořechy, pomeranči a sladkostmi.

Na Popeleční středu se pak masopust doslova spálí. Zde je symbolem metr vysoká panenka, která je přenesena na břeh řeky Traun a zapálena.

Hexen

Ztvárnění čarodějnic, nebo-li Hexen, je pro rakouský Fasching zcela typické. Tyto postavy jsou pronásledovány a musejí být zpravidla vyhnány, aby uvolnily místo jaru. Vyřezávané masky čarodějnic patří k těm nejnáročnějším.

Maska hexen. nebo-li čarodějnice nesmí chybět v žádném karnevalu. Jedná se nejpropracovanější maškary.
zdroj: events-vorarlberg.at

Co se připravuje na rakouský masopust k jídlu?

Zajímá vás, na čem si pochutnáte v Rakousku na fašank? Nejznámější pochoutkou jsou zmíněné „Faschingskrapfen“, koblihy plněné meruňkovou marmeládou. Pojďme si je společně připravit.

Recept na tradiční Faschingskrapfen

Zlatavé vysmažené koblihy sypané moučkovým cukrem.
zdroj: freepik.com

Ingredience:

  • 1 sáček sušeného droždí + 1/4 hrnku teplého mléka + 1 lžička cukru + 10 minut = vzešlé droždí
  • 3 1/2 hrnku mouky
  • 1/2 hrnku cukru
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/4 hrnku másla – rozpuštěného
  • 6 velkých žloutků – rozšlehaných + 2 lžičky vanilky
  • 1 šálek teplého mléka

Postup práce:

  • Všechny výše uvedené ingredience vložíme do elektrického mixéru a šleháme 10 minut při střední rychlosti.
  • Těsto necháme vykynout ve stejné míse na teplém místě, přikryté potravinovou fólií.
  • Když těsto zdvojnásobí svůj objem, propícháme ho a znovu, aspoň 5 min., šleháme elektrickým mixérem.
  • Necháme těsto znovu vykynout, dokud se nezdvojnásobí.
  • Povrch válu posypeme moukou a nalijeme na něj těsto.  Krátce ho prohněteme a vyválíme do kuličky.
  • Těsto necháme asi 10 minut odpočívat přikryté utěrkou.
  • Těsto rozválíme do obdélníkového tvaru – asi na tloušťku ½ palce.
  • Těsto stále poprašujeme moukou, protože se může lepit. Je to velmi křehké těsto, proto s ním zacházejte opatrně.
  • Vykrájujte kulaté tvary o průměru 2,5 palce.
  • Nechte je vykynout – asi 10 až 15 minut, zatímco se ve woku nebo na pánvi rozehřívá olej.
  • Pro zvláštní chuť přidejte do oleje 1 kousek másla.
  • Olej by měl být v pánvi vysoký pouze 1 palec. Toto pečivo se ve skutečnosti nesmaží „do hloubky“, je důležité, aby se při smažení kolem koblih vytvořil bílý prstenec. Olej musí být na střední až nízké teplotě, aby se toto pečivo připravovalo pomalu a aby zajištěno, že bude propečené.
  • Krapfen vložíme do rozpáleného oleje – pomoučenou stranou dolů a smažíme je dozlatova, pouze jednou je při přípravě otočíme.
  • Hotové koblihy necháme okapat na papírových utěrkách.
  • Koblížky posypeme moučkovým cukrem, případně naplníme meruňkovou marmeládou a vychutnáme si je ještě teplé.

Jinak se rakouská kuchyně otevírá na fašank všem možnostem, hodně se pojídá maso, nechybí ani tradiční klobásky a především před zmíněným půstem – prostor je i pro alkohol, kdy se koštuje nejen ostré, ale také mnoho piva. 

Pět půvabných žen, v čele s jednou, která má růžové vlasy, konzumují koblihy ve tvaru srdce.
zdroj: www.herold.at

Chystáte se do Rakousku na masopust, nebo spíš na Velikonoce? O svátcích si dejte pozor na otevírací dobu obchodů v Rakousku, ať nejste nemile překvapeni.

Kam na masopust v Rakousku?

Masopustní oslavy v Rakousku jsou neuvěřitelně bujaré a plné průvodů a nádherných maškar. Pokud si chcete zdejší atmosféru užít naplno, vyrazte na ta nejslavnější karnevalová místa:

Fašank ve Villachu

Villach je známý pro jedny z největších oslav Faschingu v Rakousku. Čeká vás zde mnoho komediálních představení, zábava, stánky, mnoho dobrého jídla, což vyvrcholí ohromným průvodem maškar. Ale pozor, ani se nepokoušejte na Fasching dorazit jen tak v tričku a džínách, kostým mít musíte, a čím bláznivější bude, tím to bude lepší. Pak už se jen budete bavit v obležení stánků, tekoucího piva a tance. A jak vám následující video naznačí, křičet při těchto oslavách musíte: „Lei Lei!“

Karneval na Salcburku

Věděli jste, že v Salcburku sídlí nejstarší masopustní cech v Rakousku? Není tedy divu, že se zde masopust slaví se zvláštním nadšením. Během velkého masopustního průvodu v Raurisu procházejí ulicemi četné pestrobarevné masopustní průvody, a to až do velké večerní afterparty.

Masopustní oslavy ve Vídni

Karneval v hlavním městě je synonymem pro plesovou sezónu. Můžete se zde těšit na vrcholné události, jako je Bonbonový ples, Zuckerbäckerball a samozřejmě Ples v Opeře. Ovšem nemusíte se bát toho, že je Vídeň od klasických zvyků oproštěna. Pokud se rozhodnete vyrazit do ulic v kostýmu, ničeho se neobávejte a směřujte do čtvrtí Währing a Döbling.

Imsterský Schemenlaufen

Jednou za čtyři roky se konají největší masopustní průvody ve městě Imstu. Tanec, který se na Fasching v Imstu předvádí, se řídí přísnými pravidly, z nichž některá se dodržují již po staletí a obvykle se jej účastní na 900 mužů a chlapců – ano je to tak, tohoto průvodu se ženy vůbec neúčatní a muži zde zastanou i ženské role.

Všeobecně známé karnevalové průvody v Imstu svou kouzelnou podívanou uchvacují diváky z blízkého i dalekého okolí. V roce 2010 dokonce UNESCO prohlásilo Imstské slavnosti (Imst Schemenlaufen) za kulturní dědictví a zapsalo je na seznam.

Hlavními postavami karnevalu jsou Roller a Scheller. Ztělesňují jaro (Roller) a zimu (Scheller).

Pokud se tedy chcete na tyto oslavy do Rakouska vypravit, zajistěte si svá místa v předstihu a vezměte si s sebou kyblík s vodou Je zvykem, že průvod je schopen natřít sazemi kdekoho a po žebřících se šplhají až do vrchních pater domů.

Sami vidíte, že Rakousko svou tradicí dýchá a navíc není daleko. Pokud chcete vědět, jak se oslavuje masopust v Rakousku, vyrazte si s celou rodinou na tradiční fašank a nechte se unést jeho strhující atmosférou. V každém koutu země probíhají rozmanité zvyklosti k přivítání jara, tak si to nenechte ujít.

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X