Proč se slaví popeleční středa a jaké se dodržují v tento den tradice?

Proč název Popeleční středa? 

Co tento den připomíná a s jakými tradicemi a zvyky se můžete setkat?

Máme pro vás ty nejzajímavější informace o dni, který zahajuje půst, včetně jeho zajímavé historie. 

Vše o Popeleční středě

Popeleční středa je prvním dnem 40denního půstu před Velikonocemi a tradice a zvyky, spojené s tímto dnem, začaly vznikat už mezi 6. a 7. stoletím. Jedná se tedy o den, který si lidé připomínají už velmi dlouho.

Pokud jste dosud nepatřili k těm, kteří se o Popeleční středě začali postit, nevadí. Každý může začít, a to v kterémkoliv věku. Čtěte dále, protože se dovíte o zajímavostech, které mohou změnit váš pohled na důležitost tohoto dne.

Středa zahajující půst připomíná zážitky Ježíše Krista ve dnech, jež předcházely jeho ukřižování. V tento den máte jedinečnou příležitost zastavit se, vykročit ze svého běžného života, který žijete často automaticky a najít si čas na sebereflexi.

Zeptejte se sami sebe:

  • Žijete život, který jste si vysnili?
  • Jste dobrými rodiči, dětmi, sourozenci, přáteli, partnery?
  • Konáte dobro, snažíte se pomáhat ostatním nebo býváte spíš sobečtí a na druhé příliš nemyslíte?

To jsou jen některé otázky, které si o popeleční středě můžete položit. Jsou to jen některé z otázek, které vás mohou přimět změnit svůj život k lepšímu. A právě o tom Popeleční středa je.

Tento den je skvělou příležitostí, jak vést konverzaci sami se sebou, je to skvělý den pro zamyšlení se nad svou vírou a k diskutování o životě s blízkými, i když je toto období spíše o izolaci a rozjímání v tichu.

Co znamená křížek z popela na čelech křesťanů?

Křesťanům malují kněží na čela černý kříž z popela, jež představuje pokání, smrt a označuje postní dobu jako čas k uznání lidských chyb a pokání za hříchy.

Odkud popel pochází? Obvykle vzniká spálením palem z předchozího roku při slavení Květné neděle, poslední postní neděle, která vede ke Svatému týdnu. Palmami jsou zdobené kostely a větve palem drží v rukou také křesťané, kteří jimi mávají, za doprovodu zpěvu, ve znamení oslav, které připomínají Ježíšovu cestu do Jeruzaléma.

A proč se vlastně používá popel? Jedná se totiž o sypkou látku, která neodmyslitelně patří k pohřbívání, truchlení a k introspekci, která tyto chvíle provází. Tím, že si lidé namalují na čelo černý křížek, dávají najevo, že jsou spojeni s Bohem a s rituály a tradicemi, které k Popeleční středě patří.

Přidává se do něj také trocha olivového nebo posvěceného olej, díky kterému se z něj stane pasta, jež lépe drží na čele věřícího.

Pálení palem pro získání popele na Popeleční středu o Květné neděli.
zdroj: liturgicalartsjournal.com

Na kdy vychází Popeleční středa?

DenDatumRok
Středa14. února2024
Středa5. března2025
Středa18. února2026
Středa10. února2027
Středa1. března2028
Středa14. února2029

Zvyky a tradice

Pomáhá se chudým

Nejen na Popeleční středu, ale během celého půstu, patří k tradicím dávání almužny chudým. Místo toho, aby lidé utráceli peníze během půstu, shromažďují finanční prostředky, aby tak pomohli potřebným. 

Nejí se

Někteří křesťané se v tento den zdržují konzumace masa a pití. Následující dny půstu nemusí být u některých tak přísná a mnozí z věřících se postí jen jednou týdně, a to obvykle v pátek. Knězi tvrdí, že nezáleží na tom, jak dlouho a jakým způsobem se člověk postí – rozhodnutí je na každém z vás, protože Bůh vás miluje všechny stále stejně.

Modlí se

Postní Popeleční středa je, mimo jiné, dnem modliteb. Věřícím, kteří navštíví v tento den kostel, se na čelo maže popel, většinou ve tvaru křížku, který představuje smrt a pokání za hříchy. Při tomto aktu kněz může pronést větu: „Pamatuj, že jsi prach a v prach se obrátíš.“

Dívka, na jejíž čelo kněz maluje křížek popelem o Popeleční středě.
zdroj: catholicsun.org

Zavádí se nové návyky

Během postní doby se někteří křesťané mohou rozhodnout zdržet nadávek, alkoholu, kofeinu, čokolády nebo například sociálních sítí. Jiní se zase mohou rozhodnout zlepšit tím, že do svého života zavedou cvičení, meditaci, dobrovolnictví nebo každodenní modlení.

Pranostiky na Popeleční středu

Stejně, jako jsou s Velikonocemi spojeny tradiční velikonoční pranostiky, také k Popeleční středě se váže několik pranostik, které hovoří především o počasí a úrodě.

  • Na Popeleční středu fouká-li vítr svěží, úrodný rok nato běží.
  • Jaké je počasí o Popeleční středě, takové se drží celý rok. 
  • Popeleční středa, kdo nemá kožíšek, promrzne až běda. 
  • Bude-li ve Středu popeleční vítr nebo vichr, pak celý půst větrný bude.

Historie

Popeleční středou začíná 40denní postní období, kdy si křesťané připomínají, že Ježíš strávil 40 dní na poušti, kde se postil a odolával pokušením. Před tímto dnem, o masopustním úterý a masopustním pondělí, lidé hodují a užívají si požitkářství, a to právě proto, že je čeká dlouhá postní doba. 

V rané křesťanské církvi se délka postní doby měnila a nakonec začínala 6 týdnů (42 dní) před Velikonocemi. To poskytovalo pouze 36 dní půstu, které nezahrnovaly neděle. V 7. století byly před první postní neděli přidány 4 dny, aby bylo stanoveno 40 postních dnů, a to po vzoru postu Ježíše Krista na poušti.

V Římě bylo zvykem, že kajícníci a těžcí hříšníci začínali období veřejného pokání v první den půstu jako přípravu na obnovení svátosti eucharistie. Posypávali se popelem, oblékali se do žíní a museli zůstat v odloučení, dokud se na Zelený čtvrtek před Velikonocemi, nesmířili s křesťanským společenstvím. Toto se přestalo praktikovat mezi 8. a 10. stoletím.

Pozor! Lidé často tento den zaměňují za Škaredou středu, která je čtvrtým dnem Svatého týdne.

Každý den jsme vystavováni mnoha pokušením, kterým musíme čelit, a ne vždy se nám to povede. O Popeleční středě máte jedinečnou příležitost, zamyslet nad tím, jak se můžete polepšit.

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X