Seznamte se s pravoslavnými bulharskými Velikonocemi. V čem se podobají a v čem se naopak liší od těch českých?

Datum velikonočních svátků v Bulharsku se obvykle neshoduje s tím, které nalezneme v kalendáři my.

Důvodem je pravoslavné náboženství.

Malují Bulhaři velikonoční vajíčka?

Jak se připravuje kozunak?

To vše a ještě mnohem více se o tom, jak se slaví Velikonoce v Bulharsku, se dozvíte v našem článku.

Historie Velikonoc v Bulharsku

I když si to většina z nás na první pohled neuvědomuje, Bulharsko je zemí s překvapivě bohatou historií, která je spojena s řadou rozmanitých kultur, jako byli Řekové, Římané a Thrákové. Zároveň se země od dávných dob hrdě hlásila k pravoslavné církvi. Stejně jako v mnoha dalších zemích s pravoslavným křesťanstvím, i v Bulharsku se velikonoční vejce tradičně barvila a dodnes barví na červeno.

Legenda o červeném vajíčku

Červené vejce mělo zásadní roli již před křesťanstvím, tradice vychází ze starobylé legendy o království, kterému vládl zlý čaroděj, ten držel slunce a vodu zamčené v jeskyni na devět visacích zámků. Lidé v království pracovali od rána do večera, ale nic nerostlo, nežili tam už žádní ptáci ani zvířata. V místních horách žil jeden muž se svými dvěma dětmi. Jednoho dne se vydal do lesa pro kořínky jako potravu, a jak tak šel lesem, našel vajíčko. Rozhodl se ho obarvit na červeno a přinesl ho svým dětem, aby si s ním hrály.

Během téže noci se mu zdálo o muži s dlouhými bílými vousy, který k němu přišel, o „otci Velikonoc“, a varoval ho před zlým čarodějem, který navštíví jeho domov. On se nemá bát, ale vzít červené vejce a držet ho nad hlavou. Přesně jak „otec Velikonoc“ předpověděl, tak se stalo. Zlý čaroděj přijel druhý den do jeho domu v kočáře, který táhli draci.

Muž si vzpomněl na svůj sen a varování, vběhl do domu, vzal červené vejce a držel ho nad hlavou. Vejce uvolnilo silné světlo, které zlého čaroděje oslepilo a jeho moc byla navždy ztracena. Zlý čaroděj zmizel, lidé osvobodili slunce a vodu z jeskyně a do země se vrátil život.

Bulharské velikonoční tradice, zvyky a symboly

Velikonoce neboli Velikden jsou jedním z nejdůležitějších svátků v Bulharsku. Jako každý významný svátek s sebou přináší řadu starobylých i modernějších tradic.

Bulharské Velikonoce se slaví podle kalendáře pravoslavné církve, z tohoto důvodu se tak zřídkakdy shodují s Velikonocemi v zemích s katolickou tradicí.

Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka se v Bulharsku barví na Zelený čtvrtek nebo na Bílou sobotu. Tradičně se vajíčka malují brzy ráno před východem slunce. První malované vejce musí být červené. Rodiče jím následně potírají tváře a čela dětí pro zdraví a štěstí v nadcházejícím roce.

Poté se vejce ponechá před domácím obrazem světce až do příštích Velikonoc. Staré vejce z předchozích Velikonoc se používá též k předpovědi, jaký bude příští rok. Pokud je vejce suché, bude rok úspěšný. Pokud je shnilé, bude rok špatný.

Ostatní vajíčka se dělají v různých barvách. K vytvoření zajímavějších vzorů se často používají bylinky a vosk. Po namalování se vejce obvykle potírají olejem, aby se leskla. O velikonoční neděli se s nimi konají „vajíčkové bitvy“.

Rozbíjení vajíček v rámci vaječné bitvy.
zdroj: foreigner.bg

Bohoslužba na Bílou sobotu

Bohoslužby na Bílou sobotu obvykle začínají v jedenáct hodin večer. Když hodiny odbijí půlnoc, zdraví se slovy Hristos vozkrese (Kristus vstal z mrtvých). Odpovědí je Voistina vozkrese (Vskutku vstal z mrtvých). Kněz a věřící pak třikrát obejdou kostel se zapálenými svíčkami v ruce. Věří se, že svíce každého, kdo byl dobrým křesťanem, nezhasne bez ohledu na to, jak silný vítr fouká. Mnoho lidí si s sebou na bohoslužbu bere i barevná vajíčka.

Velikonoční pověry

Květná neděle je známá jako Tsvetnitsa nebo Vrubnitsa, v tento den lidé nosí do kostela ke svěcení větvičky kočiček. Z větviček často mladé dívky vytvářejí korunky a nosí je do kostela, poté je hodí do řeky a věří, že je později vyloví jejich budoucí manželé.

Stejně tak se věří se, že pokud někdo v období před Velikonocemi uslyší kukačku, přijde brzy jaro. Pokud má tento člověk při zvuku kukačky v kapse peníze, bude v příštím roce bohatý, ale pokud peníze nemá nebo má hlad, zůstane chudý a hladový i nadále. Jaké další velikonoční pověry mezi lidmi v Bulharsku kolují?

„Ne každý den jsou Velikonoce“

Oblíbené pořekadlo, které v Bulharsku podtrhuje, o jak důležitý a jedinečný svátek jde. Tradičně se na Velikonoce všichni oblékají do nového oblečení, které symbolizuje jak probuzení nového života na jaře, tak Kristovo vzkříšení. Po staletí byly velikonoční svátky rovněž příležitostí ke koupání.

Nové oblečení bylo v minulosti typické i pro anglické Velikonoce. Nyní si často vystačí s velikonočními klobouky. Jak vypadají a další zajímavosti o Velikonocích v Anglii se dozvíte v našem článku.

Jak se slaví bulharské Velikonoce?

V tradici bulharské pravoslavné církve začíná postní doba v neděli Zagovezni, šest týdnů před Velikonocemi. Po 46 dní půstu se věřící zdržují všech živočišných a rybích produktů. Během Svatého týdne se rovněž pečou kynuté koláče a sušenky ve tvaru zvířat a květin.

Nejdůležitějším je pletený sladký moučník kozunak, který se složením podobá našemu mazanci, v jeho centru se ale většinou nachází i červené vejce. Těsto se připravuje z mouky, droždí, vajec, cukru, másla a mléka, pro ochucení se vmíchá citronová a vanilková esence a nakonec se před pečením přidají nasekané ořechy a rozinky namočené v rumu. Tradičně se peče na Velký pátek nebo Bílou sobotu.

Na Velikonoční neděli se na stůl rozprostře „hostina ze všech zakázaných jídel“, přičemž kozunak, symbolizující Kristovo tělo, zaujímá hlavní místo. Vždy se podává též jehněčí, nejčastěji se smaženými bramborami a salátem z hlávkového salátu, okurky a ředkviček.

Součástí slavnostního oběda na velikonoční neděli je též „vajíčková bitva“ neboli choukane s yaitsa. Protivníci do sebe ťukají svými vajíčky. Ten, jehož vejce zůstane nerozbité, je vyhlášen vítězem neboli borakem. Vítězné vejce se uchovává až do příštích Velikonoc a je znamením štěstí. Příští rok se pak zakopává do země jako ochrana před krupobitím a záruka dobré úrody.

Typický bulharský velikonoční moučník.
zdroj: learn-bulgarian.net

Jaká místa v Bulharsku o Velikonocích navštívit?

Velikonoce v Bulharsku představují ideální dobu na návštěvu této země, pokud chcete obdivovat i jiné destinace, než jen ty, které se nacházejí na břehu Černého moře.

  • Plovdiv  – bezesporu jedno z nejkrásnějších bulharských měst, ve kterém se nacházejí starověké, středověké i moderní památky. Ty můžete obdivovat během nekonečných procházek městem. V době velikonočních svátků se ve městě navíc koná řada speciálních akcí.
  • Sofia – další možností je velikonoční návštěva hlavní město Bulharska, během níž můžete navštívit například slavnou katedrálu svatého Alexandra Něvského nebo zdejší muzea a galerie.

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X