Barvami Velikonoc nejsou jen zelená a žlutá. Co znamená fialová či bílá a jak s nimi sladit velikonoční výzdobu?

Velikonoce s sebou přinášejí mnoho barev.

Barevná jsou malovaná vajíčka, stuhy na pomlázce, pobouzející se jarní příroda i názvy dní v Pašijovém týdnu.

Velikonoční barvy jsou plné pohanské i křesťanské symboliky.

Proč žádný koledník nechce dostat žluté velikonoční vajíčko?

Do jaké barvy ladit Velikonoce u vás doma?

Pojďme společně odhalit tajemství a význam velikonočních barev.

Náboženský význam velikonočních barev

S Velikonocemi je spojeno několik barev, které mají v křesťanském kontextu hluboký symbolický význam. Mnohé z těchto barev se dodnes používají při oslavách velikonočního období. Fialová, růžová, červená, černá, bílá, zlatá a zelená, sedm velikonočních barev, které v době ukrývají příběh Ježíše Krista.

Bílá

O Velikonocích symbolizuje bílá barva čistotu, milost a nakonec vzkříšení Ježíše Krista, které je radostným vyvrcholením velikonočního období. Rovněž lilie, o níž se věří, že vyrostla v Getsemanské zahradě na úpatí Olivové hory po Kristově ukřižování, byla bílá.

Černá

Černá barva se používá jako symbol smutku a má asociace spojené s milosrdenstvím a pokáním, které jsou vhodné zejména v postním období. Svatyně se často zahalují do černé barvy na Velký pátek, tedy v den, který připomíná Ježíšovo utrpení a smrt na kříži.

Fialová

Fialová barva je spojována s postní dobou, náboženským obdobím půstu a pokání, které začíná Popeleční středou a trvá 40 dní. Během tohoto období nosí duchovní purpurové roucho a v křesťanských kostelech jsou oltáře a kazatelny zdobeny purpurovou látkou.

Tato barva slouží zároveň jako připomínka Ježíšova utrpení. V Janově evangeliu 19,2 se píše: „Vojáci mu dali na hlavu trnovou korunu a oblékli mu purpurové roucho…“.

Kostel v době Velikonoc.
zdroj: judithvalente.medium.com

Růžová

Růžová barva symbolizuje radostné nové začátky a radostnou naději, neboť připomíná barvu, kterou najdeme na obloze na úsvitu nového dne. Co se týče liturgických barev, růžová, která znamená radost, se během církevního roku nosí pouze dvakrát – o třetí adventní neděli a o čtvrté neděli postní.

Tato neděle se označuje jako Laetare. Laetare znamená „radovat se“ a tato neděle má být přestávkou během postní doby smutku a pokání a má nám připomenout nadcházející oslavu Velikonoc. O tuto neděli se používají růžová roucha a oltářní plátna.

Žlutá či zlatá

Velikonoční období je plné žluté barvy, od kuřátek přes žluté květy narcisů až po sluneční svit. Žluté květy jsou obecně považovány za symbolem přátelství. V náboženském kontextu představuje zlatá radost, vítězství a triumf, stejně jako při vítězství vzkříšení nad smrtí.

Zelená

Zelená barva představuje znovuzrození a příslib věčného života, což je symbolika, která je obzvláště vhodná v období Velikonoc i obecně pro období jara, kdy vše začíná znovu kvést a ožívat.

Červená

Červená barva je typická zejména pro Vánoce a Letnice, ale i o Velikonocích má svůj význam. Symbolizuje Ježíšovu krev a představuje lásku, utrpení i nejvyšší oběť. Červená barva je spojena se Svatým týdnem, týdnem začínajícím Květnou neděl a končícím velikonoční nedělí.

Svatý týden odráží dny předcházející Ježíšově smrti a zmrtvýchvstání, počínaje Květnou nedělí, která připomíná triumfální vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. V tento den se žehnají palmové ratolesti, které se rozdávají věřícím, což je odrazem toho, jak učedníci vítali Ježíše v Jeruzalémě.

Jak začlenit velikonoční barvy do výzdoby domova?

Velikonoce jsou spojeny s celou řadou dekorací, kterými zdobíme naše domovy. Nejen vajíčka a pomlázky, ale také osení, kuřátka, zajíčci či beránci jsou symboly těchto svátků jara. Do jaké velikonoční barvy můžete ladit svátky jara u vás doma?

  • Bílá – tuto barvu můžeme velmi jednoduše do naší domácí výzdoby začlenit pomocí květu čerstvé lilie, kterou ozdobíme velikonoční stůl. Ten můžeme navíc prostřít jednoduchým bílým ubrusem, který doplníme barevným prostíráním nebo běhounem.
  • Fialová – zůstaneme-li u květin, velmi krásně bude na bílém ubruse vypadat kytička fialek. Velikonoční vajíčka fialové barvy lehce vytvoříte za pomoci červeného zelí.
  • Růžová – pokud patříte k těm, kteří si o Velikonocích rádi zapálí svíčku, můžete zvolit tu v růžové barvě.
  • Žlutá – typickými jarními květinami jsou sytě žluté narcisy, které váš domov zalijí sluncem, a žlutá kuřátka v osení patří hned po vajíčkách k nejoblíbenějším velikonočním dekoracím.
  • Zelená – tuto barvu vám doma zajistí nejen vysazené osení, do kterého můžete naaranžovat vajíčka či kuřátka, ale také větvičky s novými lístky ve váze nebo bylinky na okenním parapetu.
  • Červená – jak jsme uvedli výše, červená není typickou velikonoční barvou, ale pokud ji do výzdoby vašeho domova chcete začlenit, opět se nabízejí především květiny, například červené tulipány.
Velikonoční stůl laděný do růžové barvy.
zdroj: womansday.com

Barvy a velikonoční vajíčka

Ne všechny barvy o Velikonocích souvisejí s křesťanskými tradicemi, barvy na velikonoční vajíčka jsou spjaty spíše s tradicemi pohanskými a přírodou. V minulosti se vejce barvila pouze za použití přírodních barviv, jejich barvy tedy odrážely to, co měli lidé k dispozici. Co vše lidé v minulosti k barvení vajíček používali?

K tomu se postupem času přidal i určitý symbolický význam, který se předával z generace na generaci a přetrvává dodnes, kdy mnoho lidí kromě přírodních barev na velikonoční vajíčka využívá i průmyslově vyráběné velikonoční barvy. Co tedy může koledník z barvy vajíčka, které mu určitá dívka věnuje, poznat?

  • Modrá a fialová vajíčka = naděje. Vajíčka těchto barev snadno získáte pomocí odvaru z červeného zelí, octa a vody. Čím déle vajíčka v barvě necháte, tím tmavší barvy docílíte.
  • Zelená vajíčka = sympatie a oblíbenost. Světle zelená vajíčka získáte s pomocí odvaru z olšové kůry nebo mladého obilí, vajíčka tmavě zelené barvy použitím kopřiv či špenátu.
  • Červená vajíčka = láska a náklonnost. Krásně červená vajíčka vytvoříte za použití červené řepy nebo slupek červené cibule a octa.
  • Žlutá vajíčka = odmítnutí. I když chlapci z těchto vajíček radost nemívali, jako dekorace vypadají velmi krásně. Dáváte-li přednost sytě žlutým vajíčkům, použijte kurkumu nebo šafrán.
  • Hnědá vajíčka – nemají údajně žádný specifický význam. Vytvořit je můžete za pomoci cibulových slupek nebo čaje.
Barvená vajíčka v košíku.
zdroj: piqsels.com

Mimochodem stejný význam jako barvy vajíček měly a mají i barvy stuh a pentliček, které dívky váží chlapcům na pomlázku.

Jak nabarvit velikonoční vajíčka pomocí červené řepy či kurkumy? Jak je ozdobit pomocí vosku či slámy. Inspirujte se našimi tipy na barvení a zdobení kraslic.

Napište komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

Zavřít
X